Relacja z REM Poznań 2015

370 uczestników, 35 państw, cztery dni, jedna idea – „Be a gift to the world„: tak można podsumować Rotaract European Meeting Autumn Poznań 2015! Po raz trzeci REM (organizowane dwa razy do roku spotkanie Rotaractorów z całego kontynentu) odbył się w Polsce – tym razem w Poznaniu. Kilkumiesięczna ciężka praca HOC Team’u (Komitetu Organizacyjnego Gospodarzy), przy wsparciu całego Klubu i partnerskim zaangażowaniu Rotary Club Poznań, zaowocowała zorganizowaniem w rekordowo krótkim czasie imprezy na prawdziwie europejskim poziomie.

IMG_4223-2

Choć goście przybyli do Poznania już w czwartek 8. października i mieli szansę poznać się na imprezie integracyjnej w Browar Pub Słodownia, to piątek był dniem oficjalnego otwarcia Rotaract European Meeting. Przed rozpoczęciem Opening Ceremony (Ceremonii Otwarcia), która odbyła się niemal stuletnim Kinoteatrze Apollo, uczestnicy mieli okazję spróbować tego, co w poszczególnych państwach najlepsze – od litewskiego sękacza do szwajcarskich serów i belgijskiej czekolady.  Na prowadzoną przez Chairman HOC Team’u Lucynę Giese i Country Representative Polski Julię Dudziak uroczystość złożył się pokaz flag wszystkich 35 państw biorących udział w REM, a także słowa powitania i życzenia wygłoszone przez zaproszonych gości: Gubernator Dystryktu 2230 2015/16 panią Barbarę Pawlisz, Prezydenta Rotary Club Poznań 2015/16 pana Pawła Bugajnego, Past Prezydenta Rotary Club Poznań pana Wojciecha Górskiego, Prezydent European Rotaract Information Centre 2015/16 Veronicę Bradaschia oraz District Rotaract Representative 2015/16 Marcela Trzaka. Polskie tańce tradycyjne w świeżej, niebanalnej formie wykonali dla nas członkowie Zespołu Tańca Ludowego Poligrodzianie. Po degustacji polskich przysmaków, Rotaractorzy kontynuowali imprezę w mniej oficjalnej atmosferze na parkiecie Longue Club BlueberryBar.

Dniem pracy i przyjemności była sobota. Zajęcia dotyczące autoprezentacji i wystąpień publicznych poprowadził Florian Wackermann, Rotary International Rotaract&Interact Commitee Chairman. REM to także okazja do spotkania dla członków zarządu E.R.I.C. i Country Representatives oraz podjęcia ważnych dla całego europejskiego Rotaractu decyzji, dotyczących wewnętrznych przepisów, działalności i kolejnych spotkań. Organizacja przyszłorocznego jesiennego REM przyznana została w głosowaniu klubowi Rotaract z Aten. Projekt społeczny będący elementem REM – akcja Change Makes a Change (nieprzetłumaczalna gra słów – „Reszta tworzy zmianę”: goście pozostawiali drobne polskie monety, których nie mogliby wymienić na walutę swoich krajów), umożliwi odnowienie wnętrz jednej z placówek, z którą na co dzień współpracują gospodarze.

Poznańscy Rotaractorzy przygotowali dla swoich europejskich kolegów i koleżanek szeroką ofertę dodatkowych atrakcji. Uczestnicy REM mieli okazję poznać Poznań nie tylko w czasie klasycznej wycieczki, ale i na wiele innych sposobów. Fani motoryzacji mieli możliwość zobaczenia pamiątek po czasach Żelaznej Kurtyny zza kierownicy Fiata 125P lub 126P. Lubiących aktywny wypoczynek nie odstraszyła nawet niska temperatura – wybrali się na spływ kajakowy Wartą. Z niemałym zainteresowaniem spotkał się udział w warsztatach pieczenia certyfikowanych Rogali Świętomarcińskich w Żywym Rogalowym Muzeum. Preferujący bardziej wytrawne smaki mogli skosztować najlepszych polskich win, cydrów, serów i wędlin w czasie degustacji w klimatycznych wnętrzach restauracji FoodWine. Poznań słynie również ze swoich piwnych tradycji- dla uczestników REM zorganizowano wycieczkę tematyczną śladami złotego trunku.

fiat

Zwieńczeniem Rotaract European Meeting była uroczysta wieczorna Gala w konwencji pokerowej. Już od wejścia na Salę Ziemi znajdującą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich goście witani byli na czerwonym dywanie kieliszkami szampana. Po części oficjalnej, minucie ciszy dla ofiary zamachów w Ankarze i podziękowaniu gospodarzom za perfekcyjną organizację, nadszedł czas na zabawę. Zmęczeni tańcem mogli odpocząć, próbując swych sił przy pokerowych stołach, ruletce czy kole fortuny albo zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z przyjaciółmi w fotobudce. Aby ten wieczór zapadł gościom w pamięć jeszcze silniej, przygotowano niespodziankę – zapierający dech w piersiach laserowy pokaz „światło i dźwięk”.

Niedziela była dniem pożegnań. Część Rotaractorów wracała do domów, część – kontynuowała wycieczkę po Europie. Nie ma jednak wątpliwości, że wszyscy wyjeżdżali ze stolicy Wielkopolski bogatsi o nowe doświadczenia, zachwyceni pięknem Polski, gościnnością i umiejętnościami organizacyjnymi gospodarzy, z postanowieniem, by jeszcze nie raz odwiedzić nasze miasto i kraj, o czym świadczą otrzymane przez poznański klub za pośrednictwem serwisów społecznościowych podziękowania: „Drodzy członkowie HOC Team’u – gratuluję wspaniałej organizacji. Było perfekcyjnie.” (Adel Rahmani, Past Pesident RAC Alger Le Blanche, RC Alger le Blanche, Algieria), To było niezapomniane! Dzięki za niezwykły, fantastyczny weekend!” (Gerben Kloosterziel, RAC Haarlemmermeer, Holandia). Dla nas, organizatorów, było to uwieńczenie długiego wysiłku. Podczas wielomiesięcznych przygotowań zrealizowaliśmy cele Rotaract – rozwinęliśmy umiejętności zawodowe i przywódcze oraz relację z partnerskim Rotary Club Poznań, nawiązaliśmy międzynarodowe kontakty, nie zapominając przy tym o działalności charytatywnej. Ten wielki sukces organizacyjny i towarzyski osiągnęliśmy dzięki współpracy, udowadniając, że nawet niewielka grupa osób, jeśli tylko wykaże się zaangażowaniem i entuzjazmem, może z powodzeniem przeprowadzić tak duży projekt. Zachęcamy inne kluby Rotaract, by nie bały się podejmować wyzwań, a kluby Rotary – by wspierały będących pod ich opieką Rotaractorów w realizacji marzeń, nawet tych, które wydają się nie do zrealizowania!

gala